Ekim 09 2017 0Yorum

Kaş Yaparken Göz Çıkaran 5 SEO hatası!

Öncelikle bilinmesi gereken WordPress ile yaptığınız sitede SEO kolay olsa da veya WordPress’in arama motorlarına kolay entegre ediliyor olması bu hataları yapmamıza engel olmadığıdır. Çünkü devir Cilalı İmaj Çağı!

WordPress malum olduğu gibi bir içerik yönetim sistemidir. Bugün bazı büyük firmaların da aralarında olduğu pek çok internet sitesi alt yapısında bu sağlam ve esnek sistemi kullanmaktadır.
İşte bu sistemi kullanırken yapılan hatalar, Türk Atatsözü’nde yer buluyor. Kaş yaparken göz çıkarmak! Çünkü görsellik sarhoşluğu ve okuma alışkanlığı zaafiyeti beyinleri yaktığından bu hatalar her zaman mümkün.

Sitenizin ‘gezilebilir’ olmaması: Bir WordPress sitenin ziyaretçiler ve botlar tarafından “gezilebilir” özellikte olması her zaman çok önemlidir. Site içerisinde hem ziyaretçiler hem de botlar farklı sayfaları mutlaka görmek isteyeceklerdir. Bu da zaten teknik olarak ve sitenin indekslenmesi açısından metinler arası bağlantı ve menüler ile otomatik olarak yapılmakta! Ancak resim veya flash bağlantılarla menü içeren siteler olduğu gibi sayfalar arası hiç bağlantı vermeyen siteler de mevcuttur. Bu hatanın SEO açısından en büyük hatalardan birisi olduğunu kesinlikle unutmamalıyız.

Resimler altı içerik yazısı hatası: Bazen resimlerle konuyu anlatmak için bazen de siteyi güzelleştirmek için resim altı yazılarla sayfa düzenlenir. İşte hata! Çünkü bu hareket görsel açıdan hoş durabilir ve insanlara düz yazıya göre böyle olması daha cazip gelebilir ancak kör olarak niteleyebileceğimiz arama motoru botları için resim içinde yer alan metinler hükümsüzdür. Yani Kaş yaparken göz çıkarma hatası budur. Doğru adım için bot denilen içerik tarayan örümcekler ve dolayısıyla arama motorları açısından içeriği anlaşılır hale getirmek için metni resimden çıkarıp normal metin olarak siteye koymalıyız. Görsel olarak sayfa tasarımını ise CSS kodlaması ile yapmalıyız.

Başka sitelerden sizin sitenize bağlantı verilmesi (Backlink): Backlink yani başka sitelerin sizin sitenize veya herhangi bir sayfanızdaki yazınıza verdiği bağlantı, arama motorları ve SEO açısından önemli unsurlardan biridir. Aslında WordPresssite yaparken arama motorlarında kolay yer almak ve daha çok kişiye – ziyaretçiye ulaşma adına yapılan bu hareket aslında bilindiği gibi çok da lehinize değildir.

Tek belirleyici faktör buymuş gibi binlerce veya yüzlerce link almak, bağlantılar üretmeye çalışmak size bir fayda sağlamaz. Bunun yerine ziyaretçilerin işine yarayacak mümkün olduğu kadar çok çeşitte ve adette, mümkün olduğu kadar uzun içerikleri ziyaretçiye vermek daha önem arz eder. Esas olan insanların radarına yani ilgi alanlarına yönelik içerik bulundurmaktır. Bunu da sitenizin içeriği ekseninde yapabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Bunu anlamak da zor değil, Facebook beğenileri alıyorsanız veya insanlar sitenizde makul sürelerde vakit geçiriyor ise veya sosyal medyada içerikleriniz paylaşılıyor ise veya da yazılarınızın altında yorumlar alabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Site hızı ve sayfa yüklenme süresini gözardı etme: Günümüzde site hızı göz ardı edilmeyecek kadar önem arz ediyor. Nedeni ise malum! Akıllı telefonlar, diz üstü ve masa üstü ofiste çalışanlar artık daha hızlı yaşıyorlar ve kısa sürede istediklerine ulaşmak istiyorlar. Hele hızlı trende akıllı telefonla sitenize gelen ziyaretçinin sitenizin açılması için ne kadar beklemesini istersiniz, ya da siz bir sitenin açılması için ne kadar sabırlı sınız ? İşte püf noktası! Hızlı site, hızlı veri, hızlı bilgi al kaç döneminde insanlar en hızlısına talipler. Sitenizin adresi tarayıcıya yazıldığında mutlaka hızlı yüklenmeli ve ziyaretçisini fazla bekletme melidir. Bunun için host alırken ve WordPress ile site kurarken mutlaka bunu göz önünde bulundurmalısınız. WordPress sitede önemli noktalardan birisi Plugin kullanmak. Eklentiler WordPress’de hızı ciddi şekilde etkileyen faktörlerdendir. Sitenizin sayfa açılma performansını gözlemlemek için gtmetrix.com veya google’ın hız ölçen https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ adresine gidip ölçüm yapabilirsiniz.

Site güvenliği ve güvenilirlik konusu: Günümüzde artık arama motorları güvenilir sitelere daha çok önem vermekte ve belirli bir standart veya kalitenin üzerinde yer alan siteleri daha ön plana çıkarmaktadırlar. Herkes her şeyden anlamayacağı için bu aslında mantıklı bir yaklaşımdır. Nasıl ki bir deprem tartışması olduğunda konuyla ilgili bir uzmanı dinlemek istiyorsak veya bir rahatsızlığımız olduğunda bir doktor tavsiyesi almak veya muayene olmak istiyorsak internette bilgi almak için de güvenilir kaynaklara başvurmak isteriz. Herhangi bir konuda deneyim sahibi ve sözüne itibar edilebilecek siteleri oluşturmaya çalışmak veya güvenilir yazarlardan olmaya çalışmak uzun vadede bize en çok faydalı olacak SEO stratejisidir.

Write a Reply or Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.