Nisan 06 2018 0Yorum

WordPress Sitenizde Tarih ve Yazar devre dışı bırakma eklentileri…

Web sitenizin veya Blog sitelerinin bir özelliği de yazar adı ile birlikte yazının yayın tarihini de göstermesidir. Aslına bakarsanız çıkış amacı çok iyi bir özellik ancak bugün bile birçok işin uzmanı tarafından yayınlama tarihi, yazar bilgisi vb özelliklerin kaldırılması tartışma konusudur.

Genelde blog yazarlarının tarih kısmını iptal etme isteği Google sonuçlarından dolayı olmaktadır. Arama sonuçlarında yazının açıklamasında önce bir yayınlama tarihi bulunmaktadır.

Genel bir görüş olarak ve kendimi de bu görüşe dahil ederek şunu belirtmek istiyorum, eğer bu tarih ne kadar yeniyse o yazının okunma oranı daha çok artmaktadır. Hal böyle olunca yazar, yazının yayınlanma tarihini kaldırmayı çare olarak görmektedir.

Bunu gerçekleştirmek için burada 3 eklentiden bahsedeceğim.

Old Post Date Remover eklentisi

Bu eklenti ile yazılarınızın yayın tarihini kaldırmak için bir gün verdiğinizde o tarihten daha eski yazılarda bu işlem gerçekleşmektedir. Mesela 60 günden daha eski yazılarınızda ki tarihleri kaldırmak isterseniz eklentinin ayarlar kısmına 60 yazıp kaydetmeniz yeterli. Eklentiyi kurduktan sonra etkinleştirin. Daha sonra Yönetici Paneli içerisinde Ayarlar menüsünde Old Post Date Remover adında bir menü gelecek. Burayı tıkladığınızda eklentiye gün ayarlamaları yapabileceğiniz sayfa açılacaktır.

WP Author, Date and Meta Remover eklentisi

Diğer eklentimiz ise yayın tarihi dışında yazar ve meta bilgileri de kaldırmaktadır. Bu eklentiyi yükleyip etkinleştirmeniz dışında yapılması gereken bir şey yok. Diğer eklentiden farklı olarak tüm yazılarınıza bu işlem gerçekleştirilecektir. Bir tarih veya gün verme durumu yoktur.

WP Meta and Date Remover

3.ncü ve benim özellikle tavsiye edebileceğim basit kurulum ve ayarlarıyla hem ana sayfada hemde yazı detaylarında tarih ve meta kısımları devre dışı bırakan WP Meta and Date Remover eklentisidir.

Eklentileri kurup kurmamak, yazılarınızın bilgilerini kaldırıp kaldırmamak size kalmış ancak kullanımı kolay ve yaptıkları işlevleri iyi olan 3 eklentiyi tanıtmaya çalıştım. Kullanmak arzunuzua bağlıdır.

Not: Yukarıdaki eklentilerden bazıları temanızla uyum sağlamayabilir. Yükleme sırasında uygunluğunu kontrol etmenizi tavsiye ederim.

İyi bloglara…

Write a Reply or Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.